Leczenie młodzieży
Warto poddać się prostowaniu krzywo wyrośniętych zębów, ponieważ pozwala to nie tylko lepiej wyglądać, ale również zapobiegać występowaniu próchnicy zębów.Za najodpowiedniejszy czas poddania się leczeniu u ortodonty uważa się wiek od 12 do 16 lat. Wtedy to występuje potencjał wzrostowy i pojawiają się nowe zęby stałe, co sprzyja przesuwaniu zębów. Młodzież zazwyczaj sama czuje potrzebę poddania się leczeniu ortodontycznemu, aby zadbać o swój wygląd i zdrowie poprzez wyprostowanie tych zębów, które wyrosły krzywo.
Obecnie noszenie aparatu nie jest żadnym wstydem, a nawet można powiedzieć, że stało się swego rodzaju modą. Trzeba pamiętać, że krzywo rozmieszczone zęby są trudne w czyszczeniu, a co więcej, niejednokrotnie w efekcie stłoczenia zęby nieprawidłowo się ścierają, występują schorzenia dziąseł i rozwija się próchnica. Ponadto, zgryz i umiejscowienie zębów ma ogromny wpływ na symetrię i estetykę profilu twarzy. Jeśli dolne uzębienie jest przechylone, zwykle bródka oraz dolna warga są cofnięte. Tego rodzaju nieprawidłowości wpływają także na poprawność mowy oraz skuteczność rozdrabniania i przeżuwania żywności.
Wady zgryzu łatwiej leczy się u młodych, dojrzewających jeszcze pacjentów, ponieważ proces ten wykazuje wtedy większą przewidywalność. Poza tym, gdy rozpocznie się go wystarczająco wcześnie, można zapobiec konieczności prowadzenia drogiego leczenia kompleksowego lub nawet chirurgicznego po osiągnięciu dorosłości. Podsumowując, im wcześniej poddamy się opiece ortodonty, tym lepiej. Prawidłowe ustawienie zębów pozwala zadbać o ich trwałość, zdrowie oraz piękny wygląd.