Implanty

Co to jest implant?

IMPLANTY są powstałymi z tytanu elementami, które zostają wszczepione w kość żuchwy lub szczęki, imitując korzeń zęba. Po ich chirurgicznym wprowadzeniu w kość, możliwe jest przygotowanie stałego uzupełnienia protetycznego w postaci korony, mostu lub kompletnej protezy. Podstawowym materiałem wykorzystywanym do tworzenia implantów jest tytan, który jest jedynym znanym dzisiaj pierwiastkiem, który posiada dwie kluczowe cechy:

jest świetnie tolerowany przez ciało - organizm ludzki nie uważa elementów tytanowych za ciała obce,
jest trwały oraz wytrzymały - doskonale znosi obciążenia, na które narażone są naturalne zęby.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za leczeniem implantologicznym jest fakt, iż nie szkodzi ono sąsiadującym zębom, a przygotowane wszczepy oraz umieszczone na nich uzupełnienia protetyczne, posiadają identyczny wygląd oraz użyteczność jak naturalne zęby pacjenta.

Kiedy czas na implanty ?

Jeżeli straciłeś jeden lub więcej zębów na skutek nieszczęśliwego wypadku lub przebytych chorób, powinieneś koniecznie rozważyć wszczepienie implantów. Rozwiązanie to poleca się osobom, które straciły zęby w wyniku wypadków, np. komunikacyjnych oraz pacjentom, dla których użytkowanie ruchomej protezy jest niewygodne i uciążliwe. Nasza klinika obsługuje pacjentów z takich miejscowości jak Zgorzelec, Lubań, Jelenia Góra oraz Bolesławiec osadzając wytrzymałe implanty w kości.

Korzyści ze stosowania metody wszczepiania implantów:

Montowane przez nas implanty mają masę korzyści dla pacjenta:
zęby na wszczepach są nie do rozróżnienia z zębami naturalnymi, dzięki czemu pacjenci mogą się bez obaw szeroko uśmiechać,
nie występują także problemy podczas jedzenia - nie ma żadnych ograniczeń odnośnie typów przyjmowanych pokarmów,
zęby są mocno wszczepione w kość, wobec czego doskonale imitują naturalne zęby, nie wymagając spiłowania przyległych zębów,
implanty długo zachowują estetyczny wygląd, pozwalając pacjentom cieszyć się pięknym uśmiechem.

Implanty to dobre rozwiązanie w każdym przypadku - dzięki nim możliwe jest:
odbudowanie zęba bez konieczności ingerencji w przyległe zęby (spiłowywania),
prowadzenie niezależnych implantacji, bez naruszenia wcześniej powstałych implantów,
stworzenie protezy nasadkowej, wykorzystywanej przy leczeniu bezzębia, która pozwala pacjentom odzyskać zęby oraz zwiększyć ko mfort podczas codziennego spożywania posiłków czy rozmów z innymi.

IMPLANTY ZĘBOWE HAMUJĄ PROCES ZANIKU KOŚCI

Dobierane w klinice w Bolesławcu implanty muszą być dostosowane do anatomicznych predyspozycji pacjenta. Oznacza to, iż stomatolog musi dokładnie zbadać stan kości, jej kształt czy odległości występujące między zębami. W związku z tym, iż każdy pacjent, który odwiedza gabinet, ma inne oczekiwania oraz uwarunkowywania anatomiczne, system implantologiczny musi być zawsze indywidualnie dopasowany. Należy wziąć pod uwagę docelowy efekt estetyczny, czas przeprowadzanego leczenia, a także typ oraz zaawansowanie odbudowy protetycznej. Naszą klinikę odwiedzają także osoby z miast Zgorzelec oraz Jelenia Góra, które przekonały się, iż z pełnym profesjonalizmem instalujemy implanty, dopasowane do indywidualnej sytuacji każdego pacjenta. Przed każdym zabiegiem standardowo wykonujemy badanie tomografii komputerowej aparatem I-CAT, dzięki któremu uzyskujemy niezbędne informacje dotyczące budowy przestrzennej wyrostka zębodołowego i lokalizacji ważnych struktur anatomicznych, np. nerwu zębodołowego, dna zatoki szczękowej. Na podstawie trójwymiarowego obrazu tkanek pacjenta dobieramy taki rodzaj implantu, który w danej sytuacji jest najodpowiedniejszy.

DOBRE WARUNKI KOSTNE
Jeśli warunki kostne są dobre, stosujemy sprawdzone implanty, które zapewniają sprawne przeprowadzenie zabiegu i szybkie gojenie tkanek.

ZANIK KOŚCI

Jeśli braki w uzębieniu pozostają nieuzupełnione, dochodzi do zaniku kości. Implanty hamują ten proces. W przypadku małej ilości kości stosujemy specjalne krótkie implanty, które pomimo swoich kilkumilimetrowych rozmiarów uzyskują stabilność w kości odpowiadającą tradycyjnym implantom o długości kilkunastu milimetrów. Jest to możliwe dzięki rozbudowanej powierzchni, którą można porównać do systemu korzeniowego drzewa. Gdy system korzeniowy jest rozbudowany i ma wiele odgałęzień bocznych, jest w stanie zapewnić stabilność nawet bardzo wysokiemu drzewu. Nasi dentyści wprowadzają krótkie implanty, które mają za zadanie imitować korzenie zębowe oraz być wytrzymałym wsparciem dla korony. Zastosowanie tego systemu implantologicznego pozwala w wielu przypadkach uniknąć koniec zności zastosowania procedur odbudowujących tkankę kostną. Gdy konieczne jest odbudowanie kości, wykorzystujemy implanty charakteryzujące się krótszym czasem integracji ze słabszymi kośćmi. Stosujemy wiodące metody oraz materiały, w tym nowoczesną substancję kościozastępczą, która przyspiesza gojenie i pozwala pacjentowi na szybsze zauważenie efektów leczenia.

WĄSKIE PRZESTRZENIE

Jeśli braki w uzębieniu przez dłuższy czas pozostają nieuzupełnione, zęby sąsiednie zaczynają się przesuwać i pochylać w kierunku pustego miejsca. Wówczas przestrzenie pomiędzy zębami są zbyt wąskie na wprowadzenie implantu o tradycyjnych wymiarach. W takich przypadkach wykorzystujemy specjalne wąskie implanty. Do tej pory dostępne były implanty o najmniejszej średnicy 3,25 mm, mniejsze implanty nie uzyskiwały wymaganej stabilności. Dzięki rozwojowi technologii dziś dysponujemy implantami 2-fazowymi o średnicy 2,8 mm, które są odpowiednio wytrzymałe i stabilne w kości.

WADY ZGRYZU

W wielu sytuacjach, przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego, konieczne jest skorygowanie występujących u pacjenta wad zgryzu, w czym pomoże nasz ortodonta. Pacjenci, którzy borykają się z nieprawidłowym ustawieniem zębów mogą liczyć na specjalistyczne implanty ortodontyczne, które pozwalają na założenie aparatu ortodontycznego. Rozwiązania te znacznie skracają czas leczenia, a dodatkowo mogą zostać wykorzystane w połączeniu z nowatorskimi zamkami lingualnymi, które montowane są po wewnętrznej stronie zębów. Ta nowoczesna metoda pozwala na szybkie skorygowanie wad zgryzu w zupełnie dyskretny sposób - polecana jest osobom, którym zależy na pięknym uśmiechu już od pierwszej chwili.

SZYBKI EFEKT

Jeśli pacjentowi zależy na skróceniu okresu leczenia stosujemy specjalne implanty, które dzięki zmodyfikowanej powierzchni ulegają osteointegracji znacznie szybciej niż wszczepy tradycyjne. Powierzchnia implantów stymuluje odbudowę tkanki kostnej, dzięki czemu okres gojenia został skrócony do 8 tygodni. Przy tradycyjnych systemach gojenie trwa od 3 do 6 miesięcy i dopiero po tym czasie implanty mogą zostać obciążone koroną protetyczną.

Dla kogo?

Nowoczesne metody leczenia, które wykorzystujemy w naszej klinice, pozwalają na uzyskanie efektu pięknego i zdrowego uśmiechu, kojarzonego z filmów. Implantologia umożliwia nam stworzenie pełnego uśmiechu nawet u osób, które na skutek nieszczęśliwych okoliczności straciły zęby.

Dlaczego warto uzupełnić braki w uzębieniu?
Braki w uzębieniu mogą skutkować zmianami rysów twarzy...

Mimo iż większość osób uważa brak zębów za problem natury estetycznej, nie należy zapominać, iż utrata nawet jednego zęba może mieć niezwykle poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Skutkiem utraty zębów jest wysunięcie się zębów przeciwstawnych, a także przechylenie oraz zmiana położenia zębów sąsiadujących. Oznacza to również, iż zdrowe zęby są narażone na zwiększone obciążenia, co w następstwie ma wpływ na powstawanie mikropęknięć oraz ich ścieranie się. Brak zęba powoduje także zanik kości, proces, który może doprowadzić do wypadnięcia zdrowych zębów, a także zmiany rysów twarzy oraz do nadmiernego obciążenia stawów wynikającego z pojawiających się problemów z układem żucia. W okolicy szyi i ust powstają zmarszczki, a nos nienaturalnie się wydłuża, zbliżając się do brody. Ponadto, usta stają się cieńsze, a żuchwa oraz szczęka zapadają się.

Implanty hamują proces starzenia się twarzy

Implanty są odpowiedzią na obawy każdej noszącej protezę osoby, która niepokoi się postępującym procesem zaniku kości. Nasze implanty stymulują kości do swojej odbudowy, ze względu na odtworzenie siły żucia panującej w zdrowej jamie zębów. Ponadto, pozwalają one zachować niezmieniony kształt szczęki czy linii dziąseł, co przekłada się na młodzieńczy wygląd twarzy. Nasze implanty pozwalają naszym pacjentom wyglądać i czuć się młodo.

Dla kogo implanty?

Ubytki kości oraz ogólne warunki anatomiczne pacjenta są podstawowymi kwestiami, które należy rozważyć podczas leczenia implantologicznego. W przeszłości proces odbudowy kości związany był ze skomplikowanymi zabiegami chirurgicznymi, aczkolwiek obecnie zanik kości nie stanowi przeszkody dla wszczepów. Nasi stomatolodzy z profesjonalizmem oraz wielką starannością przeprowadzają zabieg odbudowy kości, który opiera się na nowoczesnych technikach oraz specjalistycznych materiałach. Dzięki postępowi nauki nie jest on tak obciążający jak rozwiązania stosowane chociażby pięć lat temu. Możemy także wszczepić pacjentom krótkie implanty, które nie potrzebują dużej ilości kości do osiągnięcia pełnej stabilności.

Implanty stosowane są także u pacjentów posiadających protezy całkowite. Doskonała stabilizacja pr otezy, którą zapewniają, umożliwia w pełni normalne funkcjonowanie pacjentowi, w tym wygodne mówienie oraz przeżuwanie.

Wiele osób, które rozważa implanty zadaje nam pytanie odnośnie górnej granicy wieku. Miło nam poinformować, iż nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia leczenia implantologicznego u osób starszych - nasz najbardziej wiekowy pacjent miał 82 lata, gdy wykonaliśmy podniesienie zatoki oraz wszczepienie implantów. Inaczej sprawa wygląda w przypadku młodych osób - leczenie implantologiczne nie może być przeprowadzane u osób, których kości wciąż rosną, dlatego pacjentom poniżej osiemnastego roku życia wykonujemy zdjęcie kości śródręcza, kwalifikujące do leczenia lub nie.

Bezpieczeństwo zabiegów

Zabiegi mało inwazyjne są kierunkiem, do którego zmierza współczesna stomatologia. Do ich przeprowadzenia wykorzystywane są trójwymiarowe wizualizacje otrzymywane za pomocą tomografii komputerow ej oraz powiększenia optyczne, do których używa się mikroskopów operacyjnych. Dzięki temu nasze zabiegi implantacyjne są bezpieczne, znacznie mniej uciążliwe, a ich efekty dużo bardziej imponujące - ich krótki czas trwania pozytywnie wpływa na gojenie się tkanek. Metodę mało inwazyjną wykorzystujemy między innymi podczas zabiegu balonikowego podniesienia dna zatoki szczękowej, czyli przygotowania podłoża kostnego dla wszczepienia implantów w sytuacji, gdy doszło do zaniku kości w szczęce górnej. Procedurę poprzedza ustalenie planu w oparciu o tomografię, a następnie stomatolog, przy użyciu mikroskopu operacyjnego, wprowadza balonik z solą fizjologiczną przez niewielki otwór. Zabieg jest niezwykle precyzyjny oraz bezpieczny i umożliwia umieszczenie tam później materiału kościotwórczego. Niewielka inwazja w ciało pacjenta sprawia, że metoda jest znacznie delikatniejsza, a dolegliwości pozabiegowe ograniczone do minimum.

Informacje dla pacjenta - przed zabiegiem:

Każde leczenie implantologiczne poprzedzone jest wizytą, podczas której przeprowadzany jest dokładny wywiad implantologiczny. Na podstawie tych konsultacji zostają podjęte decyzje na temat koniecznych badań oraz preferowanych metod leczenia. Ponadto pacjent uzyska informacje na temat udzielanych przez naszą klinikę gwarancji, kosztów podjętego leczenia czy prawidłowego postępowania po przeprowadzeniu zabiegu. Ustalone zostają także kwestie związane z terminem procedury oraz następujących po niej wizyt kontrolnych. Należy pamiętać, że każda zwłoka uzupełnienia uzębienia wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami oraz większymi kosztami, dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie oraz regularne odwiedzanie dentysty.

Informacje dla pacjenta - po zabiegu:

Każdy z naszych pacjentów musi pamiętać o poniższych zasadach po wykonan iu zabiegu:
Należy utrzymywać miejsce, w którym zostały wszczepione implanty w czystości - przez 14 dni, po każdym posiłku konieczne jest płukanie jamy ustnej solą fizjologiczną.
Absolutny zakaz używania protez podczas gojenia (12-14 dni). Muszą one zostać przystosowane do nowych mocowań.
Najlepiej przyjmować tylko pokarmy półpłynne i płynne.
Na twarzy mogą pojawić się krwiaki oraz siniaki - są one typowymi powikłaniami, które nie wymagają konsultacji z lekarzem.
Kluczowe dla powodzenia leczenia jest stosowanie się do zaleceń lekarza, zwłaszcza podczas pierwszych dwóch tygodni gojenia się ran.
SCHEMAT WIZYT KONTROLNYCH po założeniu implantów:

Doskonałe przeszkolenie oraz duże doświadczenie naszych lekarzy sprawia, iż wiele odwiedzających nas osób decyduje się na implanty. Bolesławiec to miasto, w którym znajduje się nasza placówka, ale przyjeżdżają do nas także pacjenci z Lubania, Jeleniej Góry, Zgorzelca oraz wielu innych miejscowości w kraju oraz za granicą. To właśnie dlatego zawsze staramy się zaproponować terminy ponownych odwiedzin dopasowane do możliwości naszych pacjentów. Należy jednak pamiętać, że po leczeniu implantologicznym konieczna jest wizyta już pierwszego dnia po zabiegu. Następnie pacjenci odwiedzają nas 8-ego dnia, wówczas usuwamy szwy, a także od 12-ego do 14-ego dnia, kiedy dostosowujemy protezy. Ponadto przez cały okres gojenia muszą oni średnio co 4 tygodnie pojawiać się w naszym gabinecie, abyśmy mogli skontrolować postępy.

Diagnostyka i planowanie

Na bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg zabiegu implantacji ogromny wpływ ma prawidłowa diagnoza oraz precyzyjny plan leczenia. Dzięki profesjonalnej i nowoczesnej pracowni rentgenowskiej znajdującej się w naszym centrum, wyposażonej wyłącznie w urządzenia cyfrowe możemy przeprowadzić bardzo dokładną i bezpieczną diagnostykę niezbędną do wykonania zabiegu implantacji. Wszystkie niezbędne badania wykonywane są na miejscu dzięki czemu nasi pacjenci zyskują komfort i oszczędzają swój cenny czas.
Ponadto jako jedyny gabinet w naszym regionie i nieliczny w Polsce korzystamy z programu do nawigacji implantologicznej NOBEL GUIDE. Zabiegi zaplanowane z jego pomocą są przewidywalne i bezpieczne oraz znacznie mniej traumatyczne dzięki czemu pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do swoich codziennych zajęć.

Cena

Dzięki różnorodności systemów implantologicznych używanych w naszej klinice takich jak: Bredent, Tiologic, Nobel Replace i Nobel Activ zapewniamy szeroki zakres leczenia dopasowanego do Państwa potrzeb. Oferujemy rozwiązania ekonomiczne jak również najwyższego standardu.

Cena zabiegu wprowadzenia pojedynczego implantu zaczyna się już od 3500 zł.

O szczegółach i cenach leczenia dowiedzą się Państwo w rozmowie z lekarzem na konsultacji wstępnej. W gabinecie można dopełnić wszelkich formalności związanych z kredytowaniem leczenia.