Warning: include_once(aopt.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/aloha/public_html/chodyrac/index.php on line 234

Warning: include_once(): Failed opening 'aopt.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/aloha/public_html/chodyrac/index.php on line 234
Ortodonta Bolesławiec, Lubań, Jelenia Góra, Zgorzelec - Chodyra Clinic - Klinika Implantologii i Ortodoncji

Ortodoncja

Proste zęby - Piękny uśmiech – Twoja wizytówka

Dzięki leczeniu ortodontycznemu, można cieszyć się prosto ustawionymi zębami oraz pięknym uśmiechem. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, możliwość swobodnego uśmiechania się bez wstydu i martwienia się o wygląd czyni nas bardziej pewnymi siebie i przynosi większy komfort. Wady zgryzu często niekorzystnie wpływają na estetykę twarzy, a ponadto, niejednokrotnie prowadzą do schorzeń przyzębia i próchnicy. Co więcej, mogą też stanowić przyczynę nadwyrężeń przyzębia, utrudnień w przeżuwaniu, nieodpowiedniego ścierania się zębów, problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi i nie tylko. W celu wyleczenia tej nieprawidłowości można zastosować aparaty zdejmowane lub stałe, które instalowane są zarówno od strony językowej zębów, jak i wargowej. Obecnie liczba pełnoletnich pacjentów szukających zabiegów ortodontycznych nieustannie wzrasta - potrzebują ich oni ze względu na posiadane wady zgryzu lub też w celu przygotowania się do leczenia implantologiczno-protetycznego. Długotrwały i w pełni zadowalający efekt zapewni Ci podchodzący do sprawy kompleksowo ortodonta. Zgorzelec, Lubań, Jelenia Góra i Bolesławiec to miasta, z których najczęściej przybywają do nas pacjenci pragnący otrzymać tego typu pomoc - zawsze dbamy o to, aby zapewnić im profesjonalną opiekę i robimy wszystko, aby mogli uzyskać wymarzony, piękny uśmiech.

W naszej klinice oferujemy szeroki wachlarz aparatów, które możemy dopasować do wady, potrzeb i oczekiwań pacjent.Korzystamy z nowoczesnych systemów planowania leczenia 3D – Takich jak system Insignia, który w połączeniu z systemem zamków samoligaturujących Damona pozwala na bardzo precyzyjne komfortowe i znacznie krótsze leczenie niż do tej pory.

SZYBSZE I BARDZIEJ KOMFORTOWE LECZENIE BEZ USUWANIA ZĘBÓW

Dla wymagających pacjentów posiadamy aparaty estetyczne oraz system Invisalign. Jesteśmy jednym autoryzowanym gabinetem w Bolesławcu, Lubaniu i okolicy posiadającym skaner wewnątrzustny iTero. Ta nowoczesna metoda pozwala wyprostować zęby przy użyciu zestawu wymiennych, przezroczystych alignerów, które tworzone są indywidualnie, aby były idealnie dopasowane do Twoich zębów. Taką metodę może Ci zapewnić także nasz ortodonta w Bolesławcu.

Leczenie dzieci

Zaleceniem Amerykańskiego Stowarzyszenia Ortodontów jest to, aby na badanie ortodontyczne przyprowadzać dzieci już w wieku 7 lat. W czasie kontroli, ortodonta sprawdza czy u małego pacjenta ujawnia się wada zgryzu oglądając położenie pierwszych trzonowych zębów stałych. Jeśli stwierdzi nieprawidłowość, dziecko zostaje zakwalifikowane do leczenia ortodontycznego.


Dlaczego powinno się badać zgryz w wieku 7 lat?
Wyrżnięcie się pierwszych stałych zębów trzonowych tworzy w efekcie podparcie zgryzu, dlatego kiedy to nastąpi, można ocenić stan poprzecznych i przednio-tylnych relacji w zgryzie.
Gdy wyrzynają się siekacze stałe, zauważalne stają się takie nieprawidłowości jak zgryz głęboki lub otwarty, nawyki nagryzania wargi, asymetrie twarzy lub stłoczenie.
Zaletą poddania dziecka diagnostyce jest z pewnością otrzymanie kompletnej informacji o rozwoju uzębienia. Ponadto, w przypadku niektórych małych pacjentów taka wczesna kontrola zapewni istotne korzyści lecznicze. Jeśli wykryte zostaną takie wady, jak tyłozgryz, stłoczenie zębów, zgryz otwarty lub krzyżowy, można rozpocząć wczesną terapię ortodontyczną, umożliwiającą odpowiednie ukierunkowanie struktur twarzy oraz wzrastających zębów.

Dzięki wczesnemu leczeniu, nasz stomatolog z Bolesławca podejmie odpowiednie kroki, aby przygotować miejsce dla pojawiających się zębów stałych, dzięki czemu można uchronić się przed wyrywaniem w przyszłości zębów stałych. Leczenie pozwala też stymulować lub powstrzymywać wzrost dolnej i górnej szczęki w celu korekty dysproporcji w ich kształcie i strukturze oraz poprawy rozbieżności wzajemnego położenia, co w rezultacie prowadzi do skorygowania rysów twarzy. Zdarza się, że u dziecka pojawiają się nieprawidłowe nawyki, takie jak ssanie wargi dolnej lub kciuka, niewłaściwy sposób połykania, oddychanie tylko przez usta, błędna wymowa i nie tylko. One również korygowane są podczas leczenia wczesnego w celu ułatwienia i przyspieszenia terapii właściwej w wieku młodzieńczym, a także uniknięcia zabiegów chirurgicznych usuwających zęby. To pokazuje, że zaniechanie leczenia wczesnego u pacjenta z rozbieżnością w umiejscowieniu szczęki owocuje kompromisowymi i nietrwałymi rezultatami późniejszej terapii.



KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z WCZESNEGO LECZENIA ORTODONTYCZNEGO DLA TYCH PACJENTÓW, KTÓRZY MAJĄ WYRAŹNE WSKAZANIA
LECZENIE WCZESNE MOŻE PRZYCZYNIĆ SIĘ DO:
Lepszego wzrostu żuchwy i szczęki
Korelowania szerokości łuków zębowych
Korekty sposobu, w jaki wyrzynają się zęby stałe
Redukcji prawdopodobieństwa urazu górnych wychylonych siekaczy
Wyeliminowania nieprawidłowych nawyków i ustnych dysfunkcji
Podniesienia pewności siebie i podwyższenia estetyki twarzy
Przyspieszenia i/lub ułatwienia leczenia aparatami stałymi w przyszłości
Zmniejszenia ryzyka utraty zębów stałych
Skorygowania wad wymowy
Przygotowania bądź odzyskania przestrzeni dla pojawiających się zębów stałych

Dzięki wczesnemu badaniu u ortodonty, można dowiedzieć się na przykład czy zęby nie są zbyt stłoczone, czy twarz rozwija się prawidłowo i czy potrzebne będzie leczenie ortodontyczne. Część wad zgryzu najlepiej jest korygować już w dzieciństwie ze względów praktycznych, społecznych i biologicznych, natomiast terapię innych zaburzeń zgryzowych zaleca się dopiero w wieku młodzieńczym. Ostateczną decyzję o rozpoczęciu leczenia podejmują wspólnie rodzice, ortodonta i dziecięcy stomatolog. Bolesławiec stanowi lokalizację naszego gabinetu, gdzie otrzymają Państwo taką kompleksową pomoc.


Leczenie młodzieży

Warto poddać się prostowaniu krzywo wyrośniętych zębów, ponieważ pozwala to nie tylko lepiej wyglądać, ale również zapobiegać występowaniu próchnicy zębów.

Za najodpowiedniejszy czas poddania się leczeniu u ortodonty uważa się wiek od 12 do 16 lat. Wtedy to występuje potencjał wzrostowy i pojawiają się nowe zęby stałe, co sprzyja przesuwaniu zębów. Młodzież zazwyczaj sama czuje potrzebę poddania się leczeniu ortodontycznemu, aby zadbać o swój wygląd i zdrowie poprzez wyprostowanie tych zębów, które wyrosły krzywo.

Obecnie noszenie aparatu nie jest żadnym wstydem, a nawet można powiedzieć, że stało się swego rodzaju modą. Trzeba pamiętać, że krzywo rozmieszczone zęby są trudne w czyszczeniu, a co więcej, niejednokrotnie w efekcie stłoczenia zęby nieprawidłowo się ścierają, występują schorzenia dziąseł i rozwija się próchnica. Ponadto, zgryz i umiejscowienie zębów ma ogromny wpływ na symetrię i estetykę profilu twarzy. Jeśli dolne uzębienie jest przechylone, zwykle bródka oraz dolna warga są cofnięte. Tego rodzaju nieprawidłowości wpływają także na poprawność mowy oraz skuteczność rozdrabniania i przeżuwania żywności.

Wady zgryzu łatwiej leczy się u młodych, dojrzewających jeszcze pacjentów, ponieważ proces ten wykazuje wtedy większą przewidywalność. Poza tym, gdy rozpocznie się go wystarczająco wcześnie, można zapobiec konieczności prowadzenia drogiego leczenia kompleksowego lub nawet chirurgicznego po osiągnięciu dorosłości. Podsumowując, im wcześniej poddamy się opiece ortodonty, tym lepiej. Prawidłowe ustawienie zębów pozwala zadbać o ich trwałość, zdrowie oraz piękny wygląd.



Leczenie dorosłych

Wizytę u ortodonty warto odbyć niezależnie od wieku, a dorośli pacjenci zazwyczaj wyjątkowo doceniają zalety posiadania zdrowego i estetycznego uśmiechu.

Coraz więcej osób poszukuje leczenia ortodontycznego ze względu na wadę, która nie została wcześniej skorygowana lub też w celu przygotowania się do otrzymania protezy bądź wszczepienia implantów. Poddając się tego typu zabiegom, pacjent może w znaczącym stopniu poprawić wygląd uzębienia, a co za tym idzie, także całej twarzy. Odpowiednie ulokowanie górnych zębów siecznych pozwala na zapewnienie solidnego podparcia dla górnej wargi, przez co zmarszczki powstają o wiele wolnej, a bruzdy nosowo-wargowe zostają spłycone. Co więcej, dzięki leczeniu ortodontycznemu, mięśnie i stawy skroniowo-żuchwowe mogą prawidłowo funkcjonować, a naturalne zęby można zachować na dłużej.

Wraz z wiekiem rośnie podatność na choroby przyzębia, więc niejednokrotnie zdarza się, że należy wdrożyć leczenie periodontologiczne przed, podczas, lub nawet po zakończeniu terapii ortodontycznej. Stłoczone czy wręcz nachodzące na siebie zęby ciężko się myje i pielęgnuje, przez co łatwiej wykształca się próchnica i schorzenia przyzębia, w wyniku czego można utracić część uzębienia. Poza tym, niepoprawny zgryz często staje się powodem niewłaściwego ścierania zębów, trudności w przeżuwaniu, nadmiernego obciążenia przyzębia i kości wokół zębów, zakłócenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet odczuwania bólu w okolicach skroni oraz szyi.

Zabiegi ortodontyczne u dorosłych pacjentów wymagają wdrożenia elementów terapii periodontologicznej, a efekty leczenia aparatem stałym pozwalają uzyskać właściwie umiejscowione zęby oraz wyeliminować przeciążenia zgryzowe i urazowe kontakty szkodzące przyzębiu. W ten sposób, można dbać o swoje dziąsła, aby były mocne i zdrowe.

Oprócz korzyści o charakterze zdrowotnym, rezultaty zabiegów ortodontycznych są często elementem uzupełniającym leczenie interdyscyplinarne, jako że łączy się je z terapią chorych dziąseł lub odbudową protetyczną. Niekwestionowaną zaletą jest również oczywiście piękny uśmiech, pozwalający wyrażać swoją radość bez wstydu.



Retencja

Retencja stanowi niezwykle istotny aspekt terapii ortodontycznej, gdyż pozwala ustabilizować poprawiony zgryz i nowe rozmieszczenie zębów. Na trwałość rezultatów zabiegów wpływa głównie stosowanie aparatu retencyjnego, który tworzy się od razu po ściągnięciu aparatu stałego. W czasie retencji trzeba też wziąć pod uwagę inne elementy, które mają wpływ na stabilność.

Są to między innymi:
ukierunkowanie wzrostu
posiadanie zębów mądrości lub ich brak
stosunek między zębami siecznymi (pod względem kątowym i odległościowym)
wiek
poprawne, równe kontakty między dolnym a górnym łukiem zębowym
stwierdzenie parafunkcji lub dysfunkcji
występowanie punktów styczności
stan przyzębia
rozłożenie i napięcie języka, policzków oraz warg

To, ile trwa retencja, jest uzależnione od typu i intensywności wady zgryzu, a także od wdrożonej techniki leczenia, czynników genetycznych i wieku pacjenta. Gdy następuje zdjęcie aparatu, ozębna trzymająca uzębienie uzyskuje nieregularny układ i dopiero po upływie około roku uzyskuje dojrzałość pozwalającą utrzymać właściwe rozmieszczenie zębów. W czasie trwania retencji używa się aparatów zwanych retainerami, które chronią skorygowane zęby przed ponownym skrzywieniem, więc noszenie ich regularnie i stosowanie się do zaleceń, jakie przedstawi ortodonta, ma ogromne znaczenie dla efektów leczenia.

Wskazówki odnośnie noszenia aparatów retencyjnych:
miej aparat retencyjny przez całą dobę na zębach aż do momentu, gdy ortodonta zmieni zalecenia,
zachowuj czystość aparatu myjąc go pastą do zębów i szczoteczką przy użyciu letniej, a nie gorącej wody, gdyż w ten sposób usuniesz płytkę bakteryjną oraz pozbędziesz się niemiłego zapachu,
gdy nie masz retainera na zębach, chowaj go do pudełka, aby zapobiec zgubieniu,
zawsze miej przy sobie aparat idąc na wizytę kontrolną,
ćwicz mówienie i czytanie na głos, aby łatwiej przyzwyczaić się do retainera, który może na początku stanowić utrudnienie,
szanuj posiadany aparat, a w przypadku jego zgubienia bądź zniszczenia, jak najszybciej skontaktuj się z ortodontą,
nie podejmuj prób samodzielnego dopasowania retainera, gdyż może to zaszkodzić ustawieniu zębów - jeśli aparat powoduje dyskomfort, skonsultuj się ze swoim ortodontą.

Cena

Jest wiele miejscowości, z których przybywają do nas pacjenci zdający sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobry ortodonta. Jelenia Góra, Zgorzelec, Lubań i Bolesławiec to tylko kilka z nich - niejednokrotnie przybywają do nas osoby także bardziej odległych stron. Przyciąga je nie tylko wysoki standard obsługi i nowoczesne metody leczenia, ale także przystępne ceny. Koszt aparatu ruchomego może u nas wynosić jedynie od 800 zł, a stałego - od 2200 zł. Chcąc poznać dokładną cenę przygotowanego indywidualnie modelu, zapraszamy do umówienia się na konsultację w naszej klinice.