Implanty

Co to jest implant?

IMPLANT to tytanowy element wszczepiany w kość szczęki lub żuchwy, zastępujący korzeń utraconego zęba. Wprowadzony chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego, pozwala na wykonanie stałego uzupełnienia protetycznego - korony, mostu bądź pełnej rekonstrukcji zgryzu w przypadkach, kiedy nie mamy już ani jednego własnego zęba. Podstawowym materiałem z jakiego robione są implanty jest tytan - jest to jedyny jak dotąd wykryty pierwiastek, który łączy w sobie dwie istotne z punktu widzenia zastosowania cech:

jest doskonale tolerowany przez organizm, który nie traktuje elementów tytanowych jako "ciała obce"
jest na tyle wytrzymały, żeby znieść obciążenia takie, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów

Odtwarzanie utraconych zębów przy pomocy implantów ma wiele zalet. Przede wszystkim nie narusza sąsiednich zęby. Poza tym rekonstruowany ząb jest trwale i solidnie umocowany i w praktyce nie różni się wyglądem ani funkcjonalnością od własnych zębów Pacjenta.

Kiedy czas na implanty ?

Jeśli straciłeś jeden lub kilka zębów czas na wszczepienie implantów - dzięki stosowanej przez nas metodzie nowe zęby(implanty) osadzone są w kości i funkcjonują zupełnie jak naturalne zęby. Implanty są optymalną metodą leczenia:
dla pacjentów po wszelkiego typu urazach np. komunikacyjnych, kiedy dochodzi do utraty zębów
dla pacjentów, którzy dotychczas zmuszeni byli do noszenia ruchomych protez, które były dla nich wielkim dyskomfortem

Korzyści ze stosowania metody wszczepiania implantów:

Nowoczesne Implanty to wiele korzyści dla Pacjenta:
możecie Państwo rozmawiać i śmiać się bez skrępowania - nie ma możliwości rozróżnienia naturalnych zębów i zębów zbudowanych na wszczepach
wasze nowe zęby są mocno zakorzenione i wydają się być waszymi, własnymi, naturalnymi zębami, ponadto zęby przyległe -zdrowe nie wymagają spiłowania
możecie Państwo bez żadnego problemu jeść co tylko zechcecie, bez żadnych ograniczeń
zachowujecie pełną estetykę i wspaniały wygląd przez długie lata

Implanty to dobre rozwiązanie w każdym przypadku - pozwalają one na:
odbudowę jednego zęba bez potrzeby spiłowania zdrowych i dobrych zębów w sąsiedztwie
odbudowę kilku zębów - kilkukrotna niezależna implantacja nie narusza pozostałych zębów
odbudowę w przypadku bezzębia - wykonanie protezy nasadkowej zapewni Państwu poczucie odzyskania swoich własnych zębów oraz całkowicie nową jakość życia

IMPLANTY ZĘBOWE HAMUJĄ PROCES ZANIKU KOŚCI

Różne rodzaje implantów dobierane do indywidualnych warunków anatomicznych pacjenta Rodzaj implantu musi być dostosowany indywidualnie do warunków anatomicznych pacjenta. Duże znaczenie ma ilość kości, jej kształt oraz odległość od sąsiednich zębów. Istotną rolę odgrywa również rodzaj planowanej odbudowy protetycznej, zamierzony efekt estetyczny i czas trwania leczenia. Każdy pacjent ma inne wymagania i inne warunki kostne, dlatego stosowanie tylko jednego systemu implantologicznego jest niewystarczające. Dla bezpieczeństwa zabiegów i uzyskania najlepszych efektów estetycznych ważne jest zindywidualizowanie leczenia. Mając do dyspozycji kilka systemów implantologicznych jesteśmy w stanie dobrać i założyć implant w sposób najbardziej optymalny. Przed każdym zabiegiem standardowo wykonujemy badanie tomografii komputerowej aparatem I-CAT, dzięki któremu uzyskujemy niezbędne informacje dotyczące budowy przestrzennej wyrostka zębodołowego i lokalizacji ważnych struktur anatomicznych, np. nerwu zębodołowego, dna zatoki szczękowej. Na podstawie trójwymiarowego obrazu tkanek pacjenta dobieramy taki rodzaj implantu, który w danej sytuacji jest najodpowiedniejszy.

DOBRE WARUNKI KOSTNE
Jeśli warunki kostne są dobre stosujemy sprawdzone implanty, które zapewniają sprawne przeprowadzenie zabiegu i szybkie gojenie tkanek.

ZANIK KOŚCI

Jeśli braki w uzębieniu pozostają nieuzupełnione dochodzi do zaniku kości. Implanty hamują ten proces. W przypadku małej ilości kości stosujemy specjalne krótkie implanty, które pomimo swoich kilkumilimetrowych rozmiarów uzyskują stabilność w kości odpowiadającą tradycyjnym implantom o długości kilkunastu milimetrów. Jest to możliwe dzięki rozbudowanej powierzchni, którą można porównać do systemu korzeniowego drzewa. Gdy system korzeniowy jest rozbudowany i ma wiele odgałęzień bocznych, jest w stanie zapewnić stabilność nawet bardzo wysokiemu drzewu. Specjalny system krótkich implantów jest właśnie tak zaprojektowany, by imitując naturę stworzyć solidny fundament dla korony. Stosując krótkie implanty często unikamy konieczności dodatkowych zabiegów odbudowy tkanki kostnej. Jeśli odbudowa kości jest wskazana, stosujemy implanty, które szybciej integrują się z kością słabszej jakości. Dodatkowo wykorzystujemy nowoczesny rodzaj materiału kościozastępczego, który pozwala skrócić okres gojenia. Dzięki temu pacjent nie jest już zmuszony czekać kilkunastu miesięcy na efekty leczenia.

WĄSKIE PRZESTRZENIE

Jeśli braki w uzębieniu przez dłuższy czas pozostają nieuzupełnione, zęby sąsiednie zaczynają się przesuwać i pochylać w kierunku pustego miejsca. Wówczas przestrzenie pomiędzy zębami są zbyt wąskie na wprowadzenie implantu o tradycyjnych wymiarach. W takich przypadkach wykorzystujemy specjalne wąskie implanty. Do tej pory dostępne były implanty o najmniejszej średnicy 3,25 mm, mniejsze implanty nie uzyskiwały wymaganej stabilności. Dzięki rozwojowi technologii dziś dysponujemy implantami 2-fazowymi o średnicy 2,8 mm, które są odpowiednio wytrzymałe i stabilne w kości.

WADY ZGRYZU

Czasami ze względu na zbyt duże przesunięcie zębów przed założeniem implantu odtwarzającego brakujący ząb konieczne jest leczenie ortodontyczne. W przypadku dużych wad zgryzu stosujemy specjalne implanty ortodontyczne. Implanty te zakładamy celem umocowania aparatu ortodontycznego. Pozwalają one usprawnić proces leczenia ortodontycznego i maksymalnie skrócić jego czas. Implanty ortodontyczne mogą być łączone z nowoczesnymi zamkami lingualnymi, gdzie indywidualnie kształtowane zaczepy ortodontyczne zakładane są od strony wewnętrznej. Aparaty tego typu są całkowicie niewidoczne, pozwalają odzyskać piękny uśmiech w najbardziej dyskretny sposób./p> SZYBKI EFEKT

Jeśli pacjentowi zależy na skróceniu okresu leczenia stosujemy specjalne implanty, które dzięki zmodyfikowanej powierzchni ulegają osteointegracji znacznie szybciej niż wszczepy tradycyjne. Powierzchnia implantów stymuluje odbudowę tkanki kostnej, dzięki czemu okres gojenia został skrócony do 8 tygodni. Przy tradycyjnych systemach gojenie trwa od 3 do 6 miesięcy i dopiero po tym czasie implanty mogą zostać obciążone koroną protetyczną.

Dla kogo?

Piękny biały uśmiech aktorów filmowych często wzbudza nasze zainteresowanie i podziw. Musimy mieć świadomość, że doskonały efekt kosmetyczny uzyskiwany jest dzięki nowoczesnej stomatologii. Nowe techniki leczenia pozwalają uzyskać doskonałe efekty wizualne u każdego pacjenta. Jedną z metod pozwalających na zmianę stanu uzębienia i poprawę wyglądu jest zastosowanie implantów zębowych.

Dlaczego warto uzupełnić braki w uzębieniu?
Brak zębów prowadzi do zmiany rysów twarzy...

Braki zębowe to nie tylko problem estetyczny. Brak nawet pojedynczego zęba niesie za sobą konsekwencje medyczne. Następstwem utraty zęba jest pochylanie i przesuwanie się zębów sąsiednich oraz wysuwanie zębów przeciwstawnych. Pozostałe zdrowe zęby muszą znosić większe obciążenia, co powoduje ich ścieranie i powstawanie mikropęknięć. W miejscu brakującego zęba kość zaczyna zanikać, gdyż nie pełni już roli przeznaczonej przez naturę. Długotrwały proces zaniku kości prowadzi do przedwczesnej utraty zdrowych zębów i zmiany rysów twarzy. Szczęka i żuchwa zapadają się, usta stają się cieńsze, a nos ulega nienaturalnemu wydłużeniu i zbliża się do brody. Powstaje więcej zmarszczek w okolicy szyi i ust. W efekcie twarz zyskuje charakterystyczny starczy wygląd. Zaburzenie funkcji układu żucia wpływa na obciążenie stawów.

Implanty hamują proces starzenia się twarzy

Ogromną zaletą implantów jest zahamowanie utraty kości, która w przypadku noszenia protez jest nieunikniona. Implanty przenoszą siły żucia bezpośrednio na kości szczęk, co odtwarza naturalne warunki panujące w jamie ustnej. Dzięki temu następuje stymulacja odbudowy kości. Kształt szczęki i linia dziąseł pozostaje niezmieniona, co jest równoznaczne z zahamowaniem starzenia. Implant pozwala odzyskać piękny, pełny uśmiech i dodatkowo pozwala dłużej zachować młodzieńcze rysy twarzy.

Dla kogo implanty?

Głównym ograniczeniem dla wszczepów zębowych są warunki anatomiczne oraz ubytki kości. Początkowe próby odbudowy kości wiązały się z koniecznością przeprowadzenia dużych zabiegów chirurgicznych, dlatego też wielu pacjentów było pozbawionych możliwości leczenia implantologicznego. Obecnie zanik kości nie jest przeszkodą dla pacjenta chcącego poddać się implantacji. W takich sytuacjach możemy przeprowadzić zabieg odbudowy kości, który przy dostępnych metodach leczenia jest dużo delikatniejszy niż zabiegi przeprowadzane jeszcze 5 lat temu. Inną możliwością jest zastosowanie systemu krótkich implantów, które osiągają doskonałą stabilność nawet przy niewielkiej ilości kości.
Implanty pozwalają poprawić komfort życia pacjentów używających protez całkowitych. Tradycyjna dolna proteza często sprawia ogromne kłopoty przy mówieniu czy gryzieniu. Zastosowanie dwóch implantów umożliwia stabilizację protezy.

Często pacjenci zastanawiają się nad górną granicą wieku. W przypadku implantacji takiej granicy nie ma. Nasz najstarszy pacjent miał 82 lata, gdy rozpoczęliśmy u niego leczenie (podniesienie zatoki i leczenie implantologiczne). Wiek jest natomiast ograniczeniem w stosowaniu implantów u ludzi młodych, u których proces wzrostu kości nie został zakończony. U osób poniżej 18 roku życia przed podjęciem decyzji o założeniu implantów wykonujemy zdjęcie kości śródręcza.

Bezpieczeństwo zabiegów

Obecnym kierunkiem rozwoju stomatologii są zabiegi mało inwazyjne. Dzięki wykorzystaniu powiększenia optycznego (mikroskopy operacyjne) oraz trójwymiarowej wizualizacji (tomografia komputerowa) możliwe jest uzyskanie imponujących efektów w sposób całkowicie bezpieczny i najmniej uciążliwy dla pacjenta. Implantacja wykonywana w dużym powiększeniu jest procedurą szybką (trwa około 15 minut), co korzystnie wpływa na późniejszy proces gojenia tkanek. Przykładem mało inwazyjnego zabiegu wprowadzonego w naszej klinice jest tzw. balonikowe podniesienie dna zatoki szczękowej (zabieg wykonywany jest w przypadku utraty kości w szczęce górnej celem przygotowania podłoża kostnego dla implantów). Procedura planowana jest szczegółowo na podstawie tomografii. Lekarz wykorzystując mikroskop operacyjny wykonuje malutki otworek, przez który wprowadzany jest balonik z solą fizjologiczną. W ten sposób przygotowane jest miejsce dla materiału kościotwórczego. Mikroskopowa kontrola procedury daje gwarancję precyzji i bezpieczeństwa zabiegu. Nowa metoda jest dużo delikatniejsza dla pacjenta, a dolegliwości po zabiegu są zminimalizowane.

Informacje dla pacjenta - przed zabiegiem:

Przed założeniem implantów przeprowadzamy, podczas osobistej wizyty Pacjenta w naszym gabinecie, konsultację z Pacjentem między innymi robimy dokładny wywiad implantologiczny, ustalamy jakie badania są konieczne przed wykonaniem zabiegu, wybieramy metodę leczenia implantologicznego, udzielamy informacji na temat gwarancji, ustalamy koszty leczenia implantologicznego, uczymy pacjenta jak postępować po wykonanym zabiegu, uzgadniamy terminy kolejnych wizyt i samego zabiegu. Najważniejsze im dłużej zwlekamy z uzupełnieniem zęba, tym gorzej, dlatego wszystkich, którzy pragną zamaskować ubytki w zębach i szczerze się uśmiechać zapraszamy jak najszybciej na konsultację.

Informacje dla pacjenta - po zabiegu:

Po założeniu implantów prosimy o zapoznanie się z instrukcją:
Okolica, gdzie zostały założone implanty musi być utrzymana w czystości poprzez płukanie solą fizjologiczną po każdym posiłku przez 14 dni
Nie wolno użytkować protez przez 12 - 14 dni, po tym okresie proteza musi być dostosowana do nowych warunków
Zalecane są pokarmy płynne i półpłynne
Wystąpienie sińców i krwiaków na skórze twarzy jest częstym powikłaniem i nie wymaga dodatkowego leczenia
Pierwsze dwa tygodnie gojenia mają znaczny wpływ na powodzenie całego procesu leczenia, dlatego prosimy o dokładne przestrzeganie zaleceń
SCHEMAT WIZYT KONTROLNYCH po założeniu implantów:
1 dzień po zabiegu
8 dzień po zabiegu (usunięcie szwów)
12 - 14 dzień - dostosowanie protez
4 następne wizyty kontrolne, co 4 tygodnie przez okres gojenia, który w przypadku żuchwy wynosi 3 - 4 miesięcy, a w przypadku szczęki górnej 6 - 9 miesięcy

Diagnostyka i planowanie

Na bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg zabiegu implantacji ogromny wpływ ma prawidłowa diagnoza oraz precyzyjny plan leczenia. Dzięki profesjonalnej i nowoczesnej pracowni rentgenowskiej znajdującej się w naszym centrum, wyposażonej wyłącznie w urządzenia cyfrowe możemy przeprowadzić bardzo dokładną i bezpieczną diagnostykę niezbędną do wykonania zabiegu implantacji. Wszystkie niezbędne badania wykonywane są na miejscu dzięki czemu nasi pacjenci zyskują komfort i oszczędzają swój cenny czas.
Ponadto jako jedyny gabinet w naszym regionie i nieliczny w Polsce korzystamy z programu do nawigacji implantologicznej NOBEL GUIDE. Zabiegi zaplanowane z jego pomocą są przewidywalne i bezpieczne oraz znacznie mniej traumatyczne dzięki czemu pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do swoich codziennych zajęć.

Cena

Dzięki różnorodności systemów implantologicznych używanych w naszej klinice takich jak: Bredent, Tiologic, Nobel Replace i Nobel Activ zapewniamy szeroki zakres leczenia dopasowanego do Państwa potrzeb. Oferujemy rozwiązania ekonomiczne jak również najwyższego standardu.

Cena zabiegu wprowadzenia pojedynczego implantu zaczyna się już od 2500 zł.

O szczegółach i cenach leczenia dowiedzą się Państwo w rozmowie z lekarzem na konsultacji wstępnej. W gabinecie można dopełnić wszelkich formalności związanych z kredytowaniem leczenia.